Co to jest BJJ ? Czyli pare słów o Brazylijskim jiu-jitsu.

BJJ sięga swoimi korzeniami lat dwudziestych naszego wieku kiedy to pięciu braci Gracie: Carlos, Helio, Osvaldo, Gastao i Jorge używając jako podstawy technik japońskiego jiu-jitsu, judo, zapasów i boksu stworzyli podwaliny pod obecny system. Dzięki stałej konfrontacji w turniejach bez reguł (portugalskie Vale Tudo) i w walkach ulicznych styl ten cały czas ewoluował w kierunku maksymalnej skuteczności w realnej walce. Głównym elementem ćwiczonym w Brazylijskim jiu-jitsu jest walka w parterze, oraz sposoby wejścia w klincz i ściągnięcia do parteru, gdzie dzięki wykorzystaniu techniki można sobie poradzić z dużo większym i silniejszym przeciwnikiem. Rzecz nie do pomyślenia w stójce. Oprócz tego Brazylijskie jiu-jitsu zawiera w sobie techniki bokserskie i thai boxerskie.

Trening Brazylijskiego jiu-jitsu
odbywa się zarówno w gi (kimonie), jak i bez. Gi uczy przede wszystkim taktyki walki poprzez możliwość zastosowania większej liczby technik i ich kombinacji. Ponieważ gi jest najlepszym treningowym odpowiednikiem codziennego ubrania, trening w Gi przygotowuje także do samoobrony ulicznej. Także w gi przeprowadzane są zawody sportowe Brazylijskiego jiu-jitsu. Bez gi ćwiczy się na dwa sposoby: pierwszy to Submission wrestling, czyli czyste techniki Brazylijskiego jiu-jitsu bez uderzeń. Ten trening przygotowuje do zawodów Vale Tudo. Zawodnicy naszego klubu (klub Strefa Walki) należą do europejskiej czołówki Submission wrestling.

Drugim jest właśnie trening Vale Tudo, czyli chwyty i uderzenia łącznie. Służy on zarówno do startu w zawodach bez reguł, gdzie walczy się w samych szortach, jak i łatwiejszemu połączeniu technik chwytów i uderzeń, gdyż ich trening w gi powodowałby zbyt dużą komplikację dodatkowym czynnikiem. Technicznie Brazylijskie jiu-jitsu opiera się na technikach wejść w klincz na ciosy i manipulacji w zwarciu (trapping range), natomiast w parterze na wykorzystaniu zasady dźwigni i równowagi. Oprócz technik kończących: duszeń i dzwigni na wszystkie stawy bardzo ważnym elementem są techniki wyjść z zagrożonych pozycji i przewinięć przeciwnika tak aby zająć pozycję dominującą. Pozycja taka zarówno umożliwia efektywne użycie uderzeń, jak i zastosowanie technik kończących. O ile wyżej wymienione elementy i stanowią oryginalny wkład Brazylijskiego jiu-jitsu, o tyle inne elementy zostały zaczerpnięte z tych systemów które najlepiej rozwinęły dane techniki.

I tak uderzenia są ćwiczone na sposób bokserski, w Polsce w oparciu o Szkołę Feliksa Stamma, kopnięcia natomiast i użycie łokci wg zasad boksu tajskiego. Zastosowanie mają także wybrane techniki rzutów zapasów w stylu wolnym, zaś na zawodach sportowych (bez uderzeń) używa się rzutów judo. Brazylijskie jiu-jitsu jest systemem przy całej swej skuteczności udowodnionej w walkach bez reguł z innymi stylami stosunkowo bezpiecznym dla treningu dzięki zastosowaniu odpowiedniej metodyki i sprzętu ochronnego. Podstawą nie jest komplikacja techniki lecz zastosowanie najprostszych ruchów i łączenie ich w kombinacje. Dzięki temu ćwicząc Brazylijskie jiu-jitsu można szybko nabyć podstawy umożliwiające obronę w sytuacji zagrożenia. Prostota i skuteczność Brazylijskiego jiu-jitsu została doceniona przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych które przyjęły go na wyszkolenie całości swoich sił lądowych, oraz elitarnych jednostek marynarki - Navy Seals, korpusu marines - zwiad i sił antyterrorystycznych - Delta Force.

 

Źródło www.bjj.pl